Kara Yolu Taşımacılığı ve Kullanılan Araçlar

Kara Yolu Taşımacılığı ve Kullanılan Araçlar

Kara yolu taşımacılığı yolcu ve yük taşımacılığında en çok kullanılan taşıma türüdür. İthalat ve ihracat gibi ticari taşımalarda da kara yolları tercih edilir. Kara yolu taşımacılığında araç koordinasyonunun sağlanması, hızlı sefer yapma özelliğine sahip olması ve istenen miktarda ve ağırlıkta eşyanın transferinin sağlanması nedeniyle tercih edilmektedir. Kara yolu taşımacılığında kamyon, kamyonet, konteynır ve treyler gibi araçlar kullanılır.

Kamyon: Kamyon azami yüklü ağırlığı 3500 kg fazla olan, eşya taşımak için imal edilmiş olan taşıttır. Yük otomobili olarak da adlandırılır. Uluslararası taşımacılıkta kullanılan, mavi tır levhası taşıyan uzun kamyonlar ise tırdır. Kamyonun kasası sabit iken tırın kasası sabit değil ve istenildiğinde taşıdığı dorseyi bırakabilir özelliğe sahiptir.

Kamyonet: B sınıfı ehliyeti olanların kullanabileceği araçlardır. Kamyonetler, şehir içinde mobilya, beyaz eşya, içecek taşımacılığı vb. alanlarda kullanılır. Kamyonetlerin azami yüklü ağırlığı 3500 kg geçmemesi nedeniyle kamyonlardan ayrılır.

Konteyner: Çeşitli eşyaları taşımak için ISO ile uygunluk doğrultusunda yapılmış büyük sandıktır (TDK). 20 VE 40’lık konteyner olarak ikiye ayrılır. Konteyner türleri kullanım şekli, malzemesi ve amacı bakımında farklılık gösteren araçlardır.

Treyler: Ağır yüklerin tahliyesinde ve tehlikeli maddelerin taşınmasında yaygın olarak kullanılan aralardır. Treyler yaygın olarak dorse adı ile bilinir. Aynı zamanda yarı römork olarak d adlandırılan araçlardır. Trey çeşitleri:

  • Jumbo semi trey
  • Düz semi trey
  • Kamyon + römork
  • Mega semi trey
Bir Nakliye - Evden Eve Nakliyat - Gaziantep Şehir İçi Nakliyat

Kara Yolu Taşımacılığı ve Kullanılan Araçlar

Bir Nakliye | 1 Farkınız Olsun


Bir Nakliye: Gaziantep Nakliye, Gaziantep Nakliye Firmaları, Gaziantep Yük Taşımacılığı, Şehir İçi Nakliyat, Gaziantep Evden Eve Nakliyat, Gaziantep Evden Eve Taşıma, Nakliye, Kurumsal Taşımacılık, Şehirler Arası Taşımacılık, Şehir İçi Taşımacılık, Asansörlü Taşımacılık, Gaziantep Evden Eve Taşımacılık, Bir Nakliye Evden Eve, Gazikent Evden Eve Taşımacılık, Gazişehir Evden Eve Taşımacılık, Türkiye Evden Eve Taşımacılık, Şahinbey Evden Eve Taşımacılık, Şehitkamil Evden Eve Taşımacılık, Nizip Evden Eve Taşımacılık, İslahiye Evden Eve Taşımacılık, Nurdağı Evden Eve Taşımacılık, Araban Evden Eve Taşımacılık, Oğuzeli Evden Eve Taşımacılık, Yavuzeli Evden Eve Taşımacılık, Karkamış Evden Eve Taşımacılık,

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.