Taşımacılıkta Palet Kullanımı

Taşımacılıkta Palet Kullanımı

Palet; nehirden trene, depodan kamyona ve limandan gemiye taşıma gibi durumlarda kullanılmasıyla lojistik firmaları için önem arz eden bir konumdadır. Paletler sayesinde malzemeler daha kolay ve daha hızlı bir şekilde hazırlanır. Bu yüzden de palet kullanımı lojistik firmaları için vazgeçilmez bir yardımcı unsur haline gelmiştir.

Palet, ürünlerin altına konularak ürünlerin taşınmasını ve yer değiştirmesini kolaylaştıran taşıma aracıdır. Palet; ahşaptan, demirden ya da plastikten üretilebilir. Kullanım alanlarına göre palet türlerinden yararlanılır.

Paletler hem malzemelerin hızlı ve kolay taşınmasını hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. İnsan gücünü en aza indirir ve kaza riskini minimum seviyeye indirerek oluşabilecek problemlerin önüne geçer.

Paletler 10-15 cm yüksekliğinde olur ve ızgaraların arasında forkliftin çatallarının girebileceği 10 cm kadarı bir boşluk bırakılır. Yüklü olan paletler 5 ila 8 metre yüksekliğe kadar üst üste konulabilir.

Paletler ikiyüzlü de tek yüzlü de olabilmektedir. Tek yüzlü paletler tek sıra halinde taşınıp depolanacak malzemeler için kullanılırken ikiyüzlü paletler; dizi halinde depolanacak olan malzemeler için kullanılır.

Paletlerin türleri vardır:

Plastik paletler ahşap ve sunta paletlere göre fiyat olarak daha yüksektir. Ancak daha uzun ömürlü ve ürünlerde hasar oluşturma olasılığının daha az olması nedeniyle en çok tercih edilen palet çeşitlerindendir. Plastik paletler daha çok otomasyon sektöründe tercih edilir.

Sunta paletler, delici ya da zarar verecek bir bağlantı yerine sahip olmadığı için ve aynı zamanda depolamada daha büyük yer kazancı sağlaması nedeniyle tercih edilen palet çeşitlerinden biridir.

Ahşap paletler, uzun ömürlü, doğa dostu, ekonomik ve ebat olarak belli standartlara sahip olması nedeniyle çok sık tercih edilen palet çeşitlerinden biridir.

Paletlerdeki harfler ve anlamları:

EPAL: Avrupa Paletçiler Derneği tarafından hazırlanmış olan standartlara uygun paletler olduğunu ifade eder.

EURO: Paletin kalite olarak uzun süre kullanılabileceğini, dayanıklı ve onarılabilir yapıda olduğunu ifade eder.

ISPM15: Zararlı böcek oluşumlarına karşı alınmış olan önlemleri ifade eder.

Bir Nakliye - Evden Eve Nakliyat - Gaziantep Şehir İçi Nakliyat

Taşımacılıkta Palet Kullanımı

Bir Nakliye | 1 Farkınız Olsun


Bir Nakliye: Gaziantep Nakliye, Gaziantep Nakliye Firmaları, Gaziantep Yük Taşımacılığı, Şehir İçi Nakliyat, Gaziantep Evden Eve Nakliyat, Gaziantep Evden Eve Taşıma, Nakliye, Kurumsal Taşımacılık, Şehirler Arası Taşımacılık, Şehir İçi Taşımacılık, Asansörlü Taşımacılık, Gaziantep Evden Eve Taşımacılık, Bir Nakliye Evden Eve, Gazikent Evden Eve Taşımacılık, Gazişehir Evden Eve Taşımacılık, Türkiye Evden Eve Taşımacılık, Şahinbey Evden Eve Taşımacılık, Şehitkamil Evden Eve Taşımacılık, Nizip Evden Eve Taşımacılık, İslahiye Evden Eve Taşımacılık, Nurdağı Evden Eve Taşımacılık, Araban Evden Eve Taşımacılık, Oğuzeli Evden Eve Taşımacılık, Yavuzeli Evden Eve Taşımacılık, Karkamış Evden Eve Taşımacılık,

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.